Съветите на д-р Сън, д-р Майкъл Бреус, клиничен психолог, експерт по медицина на съня, автор на бестселъра „Силата на кога“
Ето ви един интересен мит, върху който си струва да помислите: по-малко сън ли е необходим на по-възрастните хора?
Това е наистина интересен въпрос, който напоследък се задава често. Едно нещо, обаче е сигурно – много по-трудно ще се наслаждавате на златните си години, ако през повечето време сте изтощени и лишени от сън. За щастие, има начини, които ще ви помогнат да си почивате по-добре през нощта, но все пак, има ли някаква истина в този мит?
Преди да си отговорим на въпроса, на първо място, нека да разберем защо по-възрастните хора понякога имат проблеми със съня.
Като по-възрастни, може би имате специфични проблеми със съня, които не сте имали на млади години. Моделите ви на сън може да се променят значително, докато остарявате и това винаги е било така. Като дете са ви били нужни между 9 и 12 часа, като тийнейджър – от 8 до 10, а като възрастен – между 7 и 9 часа.
Докато остарявате може да имате и следните промени:
Спите по-малко или точно обратното – непрекъснато ви се спи;
Подремвате повече през деня и не можете да спите нощем;
Не спите добре нощем и/ или често се будите;
Макар да не е задължително здравите възрастни хора да имат проблеми със съня, съществуват множество фактори, които могат да ги предизвикат, като напр.:
Промени в нивата на хормоните и на мелатонина;
Промяна в циркадния ритъм;
Промени в моделите на сън, като описаните по-горе.
Естественото стареене на мозъка може да повлияе върху качеството на съня. Стареещото супрахиазматично ядро, частта от мозъка, която регулира цикъла сън-бодърстване, може да наруши здравословния сън, от който човек се нуждае и когато остарява.
Освен застаряващият мозък, има и други здравословни фактори, влияят отрицателно на съня:
Нощни смущения, като напр. болка или необходимост често да се ползва тоалетната;
Нарушения в съня, като безсъние или сънна апнея;
Състояния, като синдром на неспокойните крака, периодично разстройство на движението на крайниците или REM разстройството на поведението на съня;
Менопауза;
Определени лекарства;
Намалена физическа активно и заседнал начин на живот.
Като вземем всичко това предвид, нека да си отговорим на въпроса, с който започнахме този пост: от по-малко сън ли имат нужда възрастните хора?
Простичко казано – отговорът е НЕ, това е само мит.
Дори когато остарявате, до голяма степен имате същата необходимост от сън, която сте имали и на по-млади години, като завършен възрастен.
Кратките безсъния се свързват с по-голямото количество амилоид бета в мозъка. Това са протеините, които потенциално може да нарушат активността на мозъчните клетки. Когато това се случи, когнитивните функции страдат и човек започва да забравяте или да изпитва затруднения, асоциирани с болестта на Алцхаймер или пък с деменция.
Възрастните хора, които спят по-дълго или непрекъснато са сънливи, вероятно страдат от сърдечни заболявания, които също влияят на качеството на съня им, като ги карат да спят по-дълго, за да „наваксат“ недостатъчния сън. Ето защо твърде продължителният сън също може да е признак на когнитивен спад.
Качественият сън ви помага да сте здрави и свежи през деня. Ако сънят ви е недостатъчен, това може да увеличи риска от падания, злополуки и наранявания. За съжаление, възрастните хора са по-склонни да страдат от нарушения на съня, така че какво може да направите, за да си гарантирате спокойния сън, от който се нуждаете?
Вижте тук: https://www.55plus.bg/post/tips-sleep-55
Comentarios